Šīs tīmekļa vietnes satura kvalitātes uzlabošanai un pielāgošanai lietotāju vajadzībām tiek lietotas sīkdatnes - tai skaitā arī trešo pušu sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai.
FKTK Klientu Skola FKTK Klientu Skola
2. pensiju līmenis

2. pensiju līmenis

Valsts fondēto pensiju shēma (VFPS) ir daļa no Tavas valsts pensijas, kuru pārvalda privātie pārvaldītāji – ieguldījumu pārvaldes sabiedrības.

Kas ir jāzin?Kas ir 2. pensiju līmenis?

ieguldījumu plāns nekādā veidā negarantē peļņu vai noteiktu ienesīguma līmeni, tāpat vēsturiskais ienesīgums negarantē tādu pašu ienesīgumu nākotnē;

pirms ieguldījumu plāna izvēles izvērtē piedāvātās ieguldījumu stratēģijas un salīdzini ieguldījumu plānu atskaitījumu komisijām līdzekļu pārvaldītājam un turētājam apjomu;

seko līdzi izvēlētā ieguldījumu plāna rezultātiem, piemēram, internetā, apmeklējot sava līdzekļu pārvaldītāja mājas lapu vai mājas lapu www.manapensija.lv; tāpat informāciju var saņemt, vēršoties tieši pie līdzekļu pārvaldītāja vai arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā;

ja Tev patīk riskēt, tad piemēroti būs aktīvie ieguldījumu plāni, kas ievērojamu daļu līdzekļu iegulda akcijās un citos kapitāla vērtspapīros, šādi finanšu instrumenti ir pakļauti lielākām cenu svārstībām, toties spēj ģenerēt lielāku peļņu;

Tev jārēķinās, ka ieguldījumu cenu svārstību dēļ var samazināties ne tikai peļņa no ieguldījumiem, bet īpaši nelabvēlīgos apstākļos arī iemaksātā pamatsumma;

ja Tev nepatīk risks, tad piemērotāki būs konservatīvie ieguldījumu plāni, kas iegulda galvenokārt obligācijās un banku depozītos, bet neveic ieguldījumus kapitāla vērtspapīros;

ja ieguldījumu plāna nosacījumi vai rezultāti vairs neatbilst Tavām vēlmēm, tad atceries par savām tiesībām mainīt ieguldījumu plānu vai līdzekļu pārvaldītāju;

tuvojoties pensijas vecumam, būtu jāpārskata izvēlētā ieguldījumu stratēģija un jāizvēlas ieguldījumu plāns ar konservatīvāku stratēģiju, lai ilgtermiņā uzkrātais kapitāls īsi pirms izmaksas vairs netiktu pakļauts straujām cenu svārstībām.