Klientu Skola Klientu Skola

Kā veidot drošu paroli?

Parole ir slepens vārds, vārdu salikums vai simbolu virkne, kura sargā pieeju kādai nozīmīgai informācijai un kura zināma tikai tās autoram vai stingri noteiktai nelielai lietotāju grupai.

Paroles izmanto, lai saņemtu pieeju bankas kontam, seifam, e-pastam vai kāpņu telpas durvīm. Tavai parolei, kas sniedz piekļuvi finanšu  pakalpojumiem, ir jābūt grūti uzminamai, un Tu nedrīksti to darīt zināmu citiem. Drošas paroles ir 12 un vairāku simbolu virknes, kuras sastāv no skaitļiem, lielajiem un mazajiem burtiem. Jo vairāk gan lielo, gan mazo burtu un skaitļu ir parolē, jo tā ir drošāka.

 

Tomēr daudzi lietotāji, lai neaizmirstu savu paroli, veido pārāk viegli uzminamas kombinācijas – savu vai kāda tuvinieka dzimšanas datumu, telefona numuru, uzvārdu, dzīvesvietu (Rīga2017) vai, piemēram, tik vienkāršas klaviatūras variācijas kā – 123456 un qwerty, vai tādus vārdus kā "parole", "ieeja", "laidmaniieksa" u.c. Šādas paroles ir viegli uzminēt pat nelietojot uzlaušanas programmas. Drošai parolei nederēs arī citi ar Tevi saistītu lietu vai notikumu nosaukumi, par kuriem zina citi, piemēram, iecienītā sporta komanda, mīļākie ziedi, gadalaiks u.tml. Uzlaušanas programmas, kuras izmanto dažādi interneta blēži,  var īsā laikā pārbaudīt visu vārdnīcu, tāpēc neviens ikdienā lietots vārds pats par sevi nav drošs.

FKTK eksperti iesaka Tev pašam veidot garas paroles līdzīgi kā latviešu tautasdziesmas, kuras viegli atcerēties, nekā pārpilnas ar dažādiem simboliem (kā "G7o1%q[!$"). Ja paroles garums nav ierobežots 6-12 simbolu ietvaros, tad droši vari izdomāt savu skaitāmpantu, cik garu vien tīk, piemēram, "UllaSullaDullaMulla" vai "StrazdsiekritaAivaratorte". Šādas teikumu paroles būs Tev draudzīgākas un tajā pašā laikā grūtāk uzminamas citiem. 

Tāpat ieteicams šķirot paroles pēc noslepenotās informācijas svarīguma, piemēram, internetbankām, privātajam e-pastam vai seifam viena grupa sarežģītāku paroļu, bet citām mazsvarīgākām informācijas bāzēm vai lietotnēm vari izmantot vienkāršākas paroles.