Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir drošs WiFi tīkls?

WiFi (saīsinājums no angļu val. – Wireless Fidelity) ir bezvadu datortīkla tehnoloģija, kas sniedz iespēju tā lietotājiem īstenot datu pārraidi ne vien biroja telpās, bet arī publiskās vietās, ja attiecīgā attālumā (~100m) ir pieejama t.s. WiFi piekļuves punkta iekārta. 

Izmantojot WiFi tīklus, vienmēr der atcerēties par drošību. Ja Tev tiek nodrošināta individuāli veidota parole, lai pieslēgtos šifrētam WiFi tīklam, tad WiFi lietošana ir droša.

Par nedrošu uzskatāms tāds koplietošanas WiFi tīkls, kurš brīvi pieejams ikvienam un bez paroles vai arī WiFi tīkls, kura paroli var izmantot daudzi lietotāji. Ļaundaris, uzzinot koplietošanas paroli no restorāna viesmīles vai biroja administratores, tādā nedrošā WiFi tīklā, vismaz teorētiski, var realizēt Tavu privāto datu, t.sk. paroles un citu šifru un kodu zādzību piekļuvei Tavam e-pastam, interneta bankām, citām lietotnēm. Jo, kad Tu ver vaļā sava mobilā telefona pārlūkā kādu mājaslapu un Tajā ievadi paroli, nedrošā WiFi tīklā tā var būt redzama arī šim interneta ļaundarim. 

Tavs e-drošības līmenis arī neaizsargātā WiFi tīklā būs krietni augstāks, ja izmantosi mobilās lietotnes. Proti, gan Tavā viedtālrunī iebūvētās, gan komercbanku un internetveikalu (eBay, Amazon, PayPal u.c.), gan sociālo tīklu (WhatsApp, Messenger, Facebook, Twitter) lietotnes ir speciāli veidotas tā, lai šifrētu pārraidāmos datus, un tie būtu aizsargāti neatkarīgi no tā, vai tajā brīdī Tu izmanto bezvadu 3G/4G pieslēgumu, drošu šifrētu WiFi vai brīvi pieejamu nedrošu WiFi tīklu. 

Vairāk par drošu publiska WiFi tīkla lietošanu lasi arī CERT mājaslapā: Bezvadu interneta lietošana