Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir zibmaksājums?

Zibmaksājums ir maksājums e-vidē, kad nauda no Tava konta komercbankā tiek pārskaitīta uz kontu citā komercbankā (uz Tavu vai citas personas kontu) dažās sekundēs jebkurā nedēļas dienā un jebkurā diennakts laikā. Līdz šīm tik ātri jeb "zibenīgi" maksājumi varēja notikt tikai vienas komercbankas ietvaros. 

Cik liela ir Latvijas iedzīvotāju interese par zibenīgiem starpbanku maksājumiem? Skati Latvijas Bankas INFOGRAFIKĀ

Zibmaksājumu sistēma nodrošina maksājuma pakalpojumu 24/7/365 režīmā, tā izpildi 10-20 sekunžu laikā, un naudas līdzekļi nekavējoties ir pieejami saņēmēja kontā. Viena zibmaksājuma maksimālais apjoms ir 15 tūkst. eiro (pakalpojuma sniedzējs gan var noteikt zemāku slieksni šim limitam). Zibmaksājumu iespējams veikt gan Tavā internetbankā (ja notikusi tās papildināšana ar ātrā maksājuma funkcionalitāti), gan ar viedtālruņa lietotnes un/vai tās papildinājumu starpniecību. Veidu, kā Tu vari saņemt un lietot šo pakalpojumu, Tev jānoskaidro savā komercbankā. 

Zibmaksājumu ērtākai norisei mobilajā vidē ir iespējama Tava mobilā tālruņa numura sasaiste ar bankas konta numuru. Šo numuru saišu datubāzi turpmāk nodrošinās Latvijas Bankas piedāvātā zibmaksājumu infrastruktūra.

Zibmaksājumu sistēma eiro maksājumiem Latvijas komercbankām ir pieejama kopš 28.08.2017. Infrastruktūru elektroniskā klīringa sistēmas (EKS sistēma) dalībniekiem ir izveidojusi Latvijas Banka, tagad finanšu sektora dalībniekiem ir dota iespēja pievienoties šai sistēmai vai Eiropas Banku asociācijas sistēmai EBA Clearing, kas tiks ieviesta novembrī. Latvijas komercbanku klienti varēs veikt zibmaksājumus, kad Latvijas Bankas zibmaksājumu sistēmai vai citai Eiropas zibmaksājumu sistēmai būs pieslēgušās vairākas Latvijas bankas. Plānots, ka tas varētu notikt 2017. gada nogalē.

Vairāk par zibmaksājumiem vari uzzināt www.zibmaksa.lv