Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir akcija un akciju tirgus?

Akcija ir vērtspapīrs, kas apliecina, ka Tu esi kādas akciju sabiedrības daļas īpašnieks. Savukārt akciju tirgus ir valstiski regulēts mehānisms (parasti fondu birža), kurā preču vietā ir uzņēmumu akcijas. Akciju tirgus siedz iespējas pirkt un pārdot uzņēmumu akcijas un citus finanšu instrumentus, jo tirgus ir vieta, kur divas puses satiekas - viena vēlas pārdot, otra nopirkt. 

 Iedomājies, ka akciju sabiedrība ir liels kliņģeris, kurš sadalīts, teiksim, 100 gabalos un katra gabala (akcijas) vērtība noteikta 50 EUR.  

Nopērkot divas akcijas kopā par 100 EUR, Tu kļūsti par akcionāru, kam pieder divi gabali kliņģera jeb 2% uzņēmuma akciju.

Akcionāra statuss tagad Tev dod tiesības uz daļu šī īpašuma, kā arī tiesības piedalīties akciju sabiedrības pārvaldē, jo Tev atbilstoši Tavu akciju skaitam tagad ir arī akcionāra balsstiesības. Ja akciju sabiedrība tiek prasmīgi pārvaldīta un tā strādā ar peļņu, tad Tu kā īpašnieks vari pretendēt arī uz dividendēm. 

 

Piedāvājumu akciju tirgū veido akciju īpašnieki, kas ir nolēmuši savas akcijas pārdot, savukārt pieprasījumu – potenciālie pircēji (ieguldītāji ar savu naudas apjomu. Akciju tirgū tie abi satiekas un mēģina vienoties par darījumu. Mūsdienās akciju tirgus parasti ir platforma e-vidē, kuru uztur regulētā tirgus organizētājs jeb fondu birža. 

 

Piedāvājumu šajā tirgū veido akciju īpašnieki, kas ir nolēmuši savas akcijas pārdot, savukārt pieprasījumu – potenciālie pircēji (ieguldītāji ar savu naudas apjomu. Akciju tirgū tie abi satiekas un vienojas par darījumu. Mūsdienās akciju tirgus parasti ir platforma e-vidē, kuru uztur regulētā tirgus organizētājs jeb fondu birža. Latvijā ir viens regulētā tirgus organizētājs: Nasdaq Riga, AS

Kas ir fondu birža vairāk vari uzzināt šeit: Klientu skola/pakalpojumi/birža

Akciju tirdzniecības norise tiek valstiski uzraudzīta, un Latvijā to nodrošina neatkarīga valsts iestāde Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Par akciju tirgus vēsturi vari lasīt vairāk: 

Naudas lietas

un grāmatā Vērtspapīru tirgus. Latvijas pieredze 2008