Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir krājobligācijas?

Krājobligācija ir valsts parāda vērtspapīrs ar fiksētu procentu likmi. Šādu vērtspapīru jeb finanšu instrumentu pārdošana dod iespēju ikvienam iedzīvotājam uz noteiktu laiku aizdot savu naudu valstij un saņemt par to noteiktu ienākumu.

 

Krājobligāciju priekšrocība, salīdzinot to ar citiem investīciju instrumentiem, ir to drošība, jo šos ieguldījumus valsts garantē pilnā apjomā. Krājobligācijas nav atsavināmas, bet ir mantojamas. Parasti krājobligāciju emisijās (t.i. piedāvājumā tās nopirkt) iegūtos līdzekļus izmanto, lai refinansētu valsts parādus vai segtu valsts budžeta deficītu, tomēr jāatceras, ka ar krājobligāciju palīdzību piesaistītie līdzekļi no iedzīvotājiem nav galvenais līdzekļu avots šiem mērķiem. 

Latvijā krājobligāciju pārdošana interneta vietnē notiek kopš 2013. gada, bet kopš 2014. gada jūlija ir iespējams tās iegādāties arī "Latvijas Pasta" nodaļās visā Latvijā. Minimālā krājobligāciju iegādes summa ir 50 eiro, bet maksimālā summa, par kuru vienā reizē var iegādāties krājobligācijas – 100 000 eiro. Līdz šim Latvijā vispieprasītākās ir bijušas krājobligācijas ar termiņu 10 gadi – tās iegādājušies vairāk nekā 80% visu ieguldītāju.

Krājobligācijas

Saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības aptauju (FKTK&SKDS, 2014) iespēju iegādāties krājobligācijas ir izmantojuši 0.2% Latvijas iedzīvotāju.