Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir bezkontakta maksājums?

Mums ir ierasti skaidras naudas darījumi, kad lietojam banknotes un monētas, bezskaidras naudas darījumi, kad iztiekam bez reālās naudas, tomēr izmantojam ierīces, kas prasa reālu saskarsmi – karte bankomātā vai POS terminālī veikalā, dators vai viedtālrunis mūsu rokās. 

Taču jaunās tehnoloģijas dod iespēju realizēt arī tādus maksājumus, kad divas atsevišķas ierīces nelielā attālumā (daži cm) apmainās savā starpā ar datiem, un norēķins ir noticis. To sauc par bezkontakta maksājumu jeb no angļu valodas saīsināti NFC (near-field communication) tehnoloģijā veiktu maksājumu. Lai pakalpojumu izmantotu, Tavam viedtālrunim vai maksājumu kartei ir jābūt piemērotam darbībai NFC tehnoloģijā, kurā ar  īpaša procesu kopuma palīdzību notiek kartes/ierīces atpazīšana un saziņa ar banku, lai veiktu maksājumu. 

 

FKTK raugās, vai bankas novērtē visus riskus, kas saistīti ar bezkontakta maksājumiem. Precīzs risku novērtējums bankām palīdz ieviest atbilstošākos drošības risinājumus to mazināšanai. Piemēram, izvērtējot klientu paradumus Latvijā, bankas ir noteikušas maksimālo summu, par kuru klients var norēķināties, izmantojot bezkontakta maksājumu rīkus. Lai gan šobrīd likums to neprasa, Latvijas bankas saskaņā ar labāko praksi ir noteikušas maksimālo limitu vienam bezkontakta maksājumam (gan ar karti, gan ar viedtālruni) – ne vairāk par 25 EUR. 2019. gada 14. septembrī Latvijā būs spēkā likuma prasība - viens maksājums ar bezkontakta karti vai viedtālruni nedrīkst pārsniegt 50 EUR.

Ja Tu veic vairākus bezkontakta maksājumus, tad maksimālais limits kopējai summai bez PIN koda ievades būs 150 EUR. Sasniedzot šo limitu, Tev būs jāievada PIN kods, un atkal varēsi turpināt bezkontakta norēķinus. Savukārt, ja veic vairākus bezkontakta maksājumus pēc kārtas, kaut par nelielām summām, kas nesasniedz minēto maksimālo summas limitu, tad maksimālais limits pēc skaita būs pieci šādi bezkontakta darījumi pēc kārtas. 

Šādus maksimālos limitus katra banka saviem klientiem var piedāvāt mazākus, turklāt Tu pats savā i-bankā vai tās lietotnē vari noteikt vēl savu personisko maksimālo limitu vienam maksājumam - kaut 5 vai mazāk eiro apmērā. Ja tomēr nejūties drošs par bezkontakta maksājumu korektu norisi, vari izmantot bankas piedāvātos kontroles rīkus sekošanai naudas kustībai savā kontā, piemēram, i-bankā vai tās lietotnē ieslēdzot mobilos paziņojumus (angliski - push notifications) par visiem ienākošajiem un izejošajiem maksājumiem Tavā kontā.

Savukārt tirdzniecības vietās, ikvienam POS terminālim, kas nodrošina bezkontakta norēķinus, ir jābūt reģistrētam apkalpojošā bankā. Juridiskai personai (kurai pieder terminālis) ir jābūt kādas bankas klientam, tādējādi tirgotājs jeb samaksas saņēmējs vienmēr būs viegli atrodams, kad vēlēsies pieteikt pretenziju par, Tavuprāt, neprecīziem, nenotikušiem vai Tevis neapstiprinātiem (neautorizētiem) maksājumiem bankai.  

Par bezskaidras un e-naudas lietošanas iespējām un priekšrocībām stāsta arī Latvijas Bankas: INFOGRAFIKA