Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir "naudas mūlis"?

Naudas mūlis (Money Mule - angļu val.) ir persona, kura savā bankas kontā saņem un pārsūta tālāk nelegāli iegūtu naudu citu personu uzdevumā.  Visbiežāk banku klientus šādām darbībām izdodas savervēt jauniešu vidū (pat no 16 gadu vecuma), -

jo viņiem nav pietiekamas pieredzes finanšu pasaulē, lai izvērtētu, kas slēpjas aiz pirmajā brīdī šķietami izdevīgiem un pat vilinošiem piedāvājumiem.

Parasti tas notiek attālināti e-vidē, un, protams, solot iespēju labi nopelnīt par šādu starpniecību. Tāpat šādi piedāvājumi nereti parādās kā darba piedāvājumi interneta vidē, e-pastos, kur tiek saukti par naudas pārvedumu aģentu pakalpojumiem u.c.

Kad šādas naudas pārsūtīšanas ķēdes tiek atklātas, sākas izmeklēšana un arī starpnieks Latvijā tiek atzīts par noziedzīgās shēmas līdzdalībnieku, kuram var piemērot krimināllikumā paredzētos sodus. Tādā veidā parasti banku klienti, vēlēdamies papildus nopelnīt, pēkšņi ir kļuvuši par "naudas mūļiem", kuriem nāksies izciest sodu, un visticamāk turpmāk būs gana problēmu turpmāk saņemt finanšu pakalpojumus Latvijas bankās sabojātās reputācijas dēļ.

Latvijā Prokuratūras Kontroles dienests katru gadu konstatē nelegālas naudas un citus krāpšanas darījumus, par kuriem ir pamats sākt kriminālprocesu. 2014. gadā bija 169 procesi, bet 2015. gadā jau 194 procesi. Kontroles dienests prognozē, ka šādu procesu kļūs ar katru gadu vairāk, jo parādīsies jaunas krāpniecības formas, kas papildinās esošās.

Valsts policijas INFOGRAFIKA par naudas mūļu vervēšanas pazīmēm

Padomi, kā izvairīties no kļūšanas par Naudas mūli (angļu val.)