Šajā tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes, ieskaitot arī trešo pušu sīkdatnes, kas nodrošina statistiku par vietnes izmantošanu un palīdz to pilnveidot. Vairāk par sīkdatnēm un to lietošanas mērķiem šajā vietnē lasiet paziņojumā par sīkdatņu lietošanu. Lūdzu, atzīmējiet, kuru sīkdatņu izmantošanai piekrītat.
Finanšu un kapitāla tirgus komisija jeb FKTK ir valsts iestāde, kas dod atļauju strādāt (izsniedz licences), regulē un pārbauda komercuzņēmumus, kas Latvijā sniedz finanšu pakalpojumus. FKTK ir vairāk kā 250 darbinieki, kas uzrauga vairāk nekā 300 finanšu sektora dalībnieku darbību bankas, krājaizdevu sabiedrības, apdrošināšanas sabiedrības un apdrošināšanas starpniekus, finanšu instrumentu tirgus dalībniekus, ieguldījumu pakalpojumu sniedzējus, privātos pensiju fondus, maksājumu iestādes un e-naudas iestādes, Fondu Biržu, emitentus un Centrālo depozitāriju.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-16
Valsts rūpējas par finanšu sektora klientu interešu aizsardzību, jo nedrīkst pieļaut, ka tirgus dalībnieka neveiksmīgas darbības dēļ, zaudējumus ciestu tie, kuri, ir bez pieredzes finanšu jautājumos un tāpēc savus brīvos līdzekļus ir uzticējuši profesionāļiem, kas ir saņēmuši uzrauga licenci darbības veikšanai šajā jomā. Mūsu valstī ir vairāki garantiju fondi, kuros tiek uzkrāta nauda iespējamu kompensāciju izmaksām klientiem. Šajos fondos, kurus apsaimnieko FKTK, finanšu pakalpojumu sniedzēji regulāri iemaksā noteiktu summu.
Ar Noguldījumu garantiju fonda (NGF) starpniecību katrā bankā un/vai krājaizdevu sabiedrībā Latvijas valsts Tev garantē 100 000 eiro.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-64
Finanšu pratība ir samērā jauns termins, kas tulkots no angļu valodas līdzinieka – financial literacy, pasaulē attīstoties uzskatam, ka jāveicina katra iedzīvotāja, katras mājsaimniecības izpratne par finanšu pasauli, tās piedāvājumiem un iespējamiem riskiem, jo finanšu pakalpojumi mūsdienās ir pieejami ikvienam cilvēkam.
Tādējādi finanšu pratība (lietpratība) ir gan zināšanas par finansēm, gan prasmes tās izmantot, izvēloties piemērotus pakalpojumus un veidojot savu finansiālo labklājību nākotnē.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-17
“Mazā naudas ābece” nav mācību grāmatiņa bērniem par pamatlikumiem naudas pasaulē, bet gan Latvijas Bankas izglītojošās interneta vietnes www.naudasskola.lv sadaļa.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-106
Finanšu pasaulē ar vārdu ieguldījums saprot, nevis kā sarunvalodā Tavu līdzdalību kāda notikuma norisē, bet gan konkrētas naudas summas iztērēšanu noteiktam mērķim vai finanšu pakalpojuma iegādei, ar nolūku zināmā laika posmā nopelnīt vairāk nekā tika šodien tam iztērēts. Atšķirībā no naudas noguldījuma bankā, kura pamatsummas un arī nopelnīto nelielo peļņas procentu atgūšanu Tev garantē valsts (bankas neveiksmes gadījumā), atceries, ka, ieguldot savus brīvos līdzekļus, Tu uzņemies daudz vairāk riska, t.sk. risku zaudēt visu sākotnēji ieguldīto, taču pastāv arī iespēja nopelnīt daudz vairāk, nekā tika ieguldīts.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-1
Peļņa ir starpība starp Taviem izdevumiem (piemēram, ziedu stādu pirkumam vai tikpat labi kāda uzņēmuma akciju, ieguldījumu apliecību iegādei) un ienākumiem, kurus iegūsti, realizējot (pārdodot) šīs akcijas vai izaugušos ziedus pēc kāda laika, kad ir pieaugusi to vērtība. Ja tā ir noticis, tad naudā izmērāmā starpība ir Tava peļņa. Legālā uzņēmējdarbībā ir jārēķinās, ka Tava tīrā peļņa, ar kuru vari brīvi rīkoties, ir tā naudas summa, no kuras ir veikti spēkā esošo nodokļu atskaitījumi, to sauc arī par neto peļņu.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-2
Nauda, ko mēs ikdienā izmantojam, lai iegūtu kādu pakalpojumu vai preci, ir šīs preces/pakalpojuma materiālās vērtības ekvivalents jeb mērs. Tā kā mērinstruments parāda, cik daudz darba un izejmateriālu ieguldīts šajā precē un cik tā ir vērtīga. Tāpat kā cilvēks strādā, rada, izdomā kaut ko, un saņem atalgojumu. Ar šīs vērtības ekvivalentu jeb naudu Tu dodies pie citiem cilvēkiem, lai iegādātos kaut ko atbilstoši savām vajadzībām un vēlmēm.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-10
Bankas ir komercuzņēmumi, kas saviem klientiem nodrošina finanšu pamatpakalpojumus kā naudas glabāšana un tās izsniegšana/izmaksa (filiālēs un bankomātos), maksājumu veikšana, valūtu maiņa, aizdevumu izsniegšana un vēl citus pakalpojumus, kas nepieciešami mūsdienīgai naudas apritei. Kļūstot par bankas klientu, ir jārēķinās ar noteiktām izmaksām par katru no šiem pakalpojumiem.
Vēsturiski vārds banka aizgūts no itāļu valodas vārda banco (tulk. – galds, sols), jo viduslaiku pirmie baņķieri veica naudas maiņas darījumus turpat uz sola vai galda tirgus laukumā.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-11
Finanšu pakalpojums ir ikviens pakalpojums, ko Tev piedāvā finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki – bankas un krājaizdevu sabiedrības, apdrošināšanas sabiedrības, starpnieki, ieguldījumu pārvaldes sabiedrības un privātie pensiju fondi, e-naudas iestādes un maksājumu iestādes. Visi Latvijā licencētie tirgus dalībnieki ir atrodami FKTK mājas lapā sadaļā "Tirgus dalībnieki".
Maksājumi, pārskaitījumi, noguldījumi un ieguldījumi, kredīti un darījumi ar finanšu instrumentiem, apdrošināšanas polišu iegāde vai citiem vārdiem – visas darbības ar naudu, kas nav tieši saistītas ar kādas preces vai pakalpojuma iegādi, ir finanšu pakalpojumi. Piemēram, rēķina apmaksa restorānā skaidrā naudā nebūs finanšu pakalpojumus, taču ja tas notiks ar bankas izsniegtas norēķinu kartes un termināļa palīdzību, tad tas būs finanšu pakalpojums, kam būs noteiktas izmaksas, un tās segs vai nu maksātājs (tātad Tu) vai arī pakalpojuma sniedzējs (šajā gadījumā restorāns).
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-12
Maksājumu jeb norēķinu karte ir neliela plastikāta plāksnīte (8.5x5.5mm), kura satur īpaši apstrādātu informāciju. Bankas un arī citi finanšu pakalpojumu sniedzēji, t.s. nebanku tirgus dalībnieki, Tev kā klientam piedāvā šādu karti, lai Tu, izmantojot savu unikālo PIN kodu, varētu piekļūt savai naudai, iepirkties un veikt norēķinus par precēm un pakalpojumiem augu diennakti. Ar šādu karti vari izmantot arī papildpakalpojumus bankomātos - apskatīt, cik naudas atlicis, izņemt un iemaksāt naudu savā kontā, mainīt PIN kodu un veikt norēķinus, ja bankomāts nodrošina šādas iespējas.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-55
Tā ir speciāli izveidota bankas interneta lapa, kurā Tu bankai vari dot rīkojumus dažādu darījumu veikšanai no Tava konta jeb attālināti pārvaldīt savas finanses jebkurā diennakts laikā un no ikvienas vietas pasaulē, kur ir pieejams internets. Savā ziņā tā ir bankas filiāle internetā. Lai kļūtu par internetbankas (i-bankas) klientu, Tev ir jābūt kādas bankas klientam, kura piedāvā šādu pakalpojumu un arī jāparaksta līgums par i-bankas pieslēgšanu.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-56
Bankomāts ir bankas filiālē vai citā publiskā vietā (uz ielas, veikalā, degvielas uzpildes stacijā u.c.) novietota pašapkalpošanās iekārta, kurā glabājas skaidra nauda. Ievietojot tajā savu maksājumu karti un ar klaviatūru ievadot un apstiprinot savu PIN kodu, Tu vari izņemt no sava konta (arī iemaksāt) skaidru naudu jebkurā diennakts laikā. Bankomātos var apskatīt arī kartes konta atlikumu, apmaksāt rēķinus, mainīt PIN kodu u.c., taču tie var būt maksas pakalpojumi. Visas darbības, kas Tev jāveic – jāizvēlas sarunvaloda, jāievada PIN kods, jāizvēlas naudas summa, būs redzamas uz ekrāna.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-57
Lai kļūtu par pilnvērtīgu bankas klientu un atvērtu kontu jeb it kā savu personisko "naudas maciņu" tajā, Tev jābūt pilngadīgam un jādodas uz izvēlēto banku, ņemot līdzi pasi vai personas identifikācijas karti.
Banka lūgs Tevi aizpildīt anketu, kurā būs jānorāda pamatdati par sevi, kontaktinformācija un arī konta izmantošanas mērķi.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-58
Maksājumu iestādes tāpat kā citi finanšu sektora dalībnieki piedāvā Tev konkrētus finanšu pakalpojumus, proti, šīs ir FKTK uzraugāmas komercsabiedrības, ar kuru starpniecību vari veikt dažādus maksājumus.
Tiem, kas ikdienā lieto internetbanku dažādiem norēķiniem, pirmajā mirklī nav saprotams – kādēļ maksājumi būtu jāuztic šādām iestādēm? Taču jāatceras, ka internetbanku klienti ir 70% Latvijas iedzīvotāju, bet 6% nemaz nav sava konta bankā, kur nu vēl internetbanka. Lūk, tad talkā nāk maksājumu iestādes, kurās visbiežāk dažādu rēķinu apmaksai ir mazākas izmaksas nekā komercbankās.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-65
Ja Tu vēlies kļūt par kādas bankas pilnvērtīgu klientu, Tev šajā bankā ir jāatver konts – jāizveido it kā savs personiskais "naudas maciņš" bankā. Banka Tavam kontam jeb "maciņam" piešķirs īpašu numuru. Latvijā kopš 2005. gada tiek izmantoti IBAN (International Bank Account Number) numuri, kuros var būt līdz pat 21 (burtam un skaitļu zīmei) bez atdalīšanas – valsts kods, pārbaudes skaitļi, bankas kods un Tava konta numurs.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-71
PIN kods (Personal Identification Number – angļu val.) ir četru ciparu kombinācija, kuru Tev piešķir banka un izsniedz to slēgtā aploksnē, kad Tu saņem savu maksājumu karti.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-93
Uz Tavas norēķinu kartes, kuru izsniegusi banka, ir iezīmēta dažāda veida informācija. Uz kartes virsmas priekšpusē ir visiem redzamie dati – numurs, derīguma termiņš un Tavs vārds un uzvārds, bet kartes aizmugurē gara skaitļu kombinācija, kura pēdējie trīs vai četri skaitļi veido t.s. CVV kodu (Card Verification Value - angļu val.)
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-94
Finanšu pakalpojumi kļuvuši par ikdienas nepieciešamību, lai pilnvērtīgi iekļautos mūsdienu sabiedrībā, tāpēc Latvijas komercbankām, kuras apkalpo patērētājus, ir pienākums nodrošināt pakalpojumu – norēķinu kontu ar pamata funkcijām jeb pamatkontu.
Pamatkonts ir maksājumu konta veids, kas nodrošina piekļuvi maksājumu kontam ar pamatfunkcijām patērētājam – fiziskai personai, kas ir Eiropas Savienības (ES) rezidents.
Latvijā pienākums piedāvāt pamatkonta pakalpojumu ir tām kredītiestādēm, kuru komercdarbības modelis paredz ar maksājumu kontu saistītu pakalpojumu sniegšanu.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-118
Savā būtībā kreditēšana ir naudas pārdošana ar mērķi gūt peļņu. Tirgus ekonomikā klientu naudas līdzekļi, kas noguldīti bankās, veido brīvus finanšu resursus, kurus savukārt bankas var aizdot citiem uzņēmumiem vai mājsaimniecībām pret noteiktu atlīdzību. Radi un draugi sarežģītās dzīves situācijās viens otram parasti aizdod naudu bez nolūka pelnīt, tas nozīmē, ka solītajā termiņā Tu atdosi tikpat daudz naudas, piemēram, savam brālēnam, cik biji aizņēmies. Savukārt kredīts bankā ir darījums, kurā viena persona (kreditors) aizdod naudu otrai personai (kopš šā brīža – parādnieks) uz noteiktu laiku par noteiktu samaksu jeb procentiem. Tātad Tu atdosi vairāk naudas nekā aizņēmies.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-4
Šis pakalpojums Latvijā visaktīvāk attīstījies pēc globālās finanšu krīzes, kad bankas kļuva piesardzīgākās privātpersonu kreditēšanā, savukārt iedzīvotājiem, krītoties ienākumu līmenim, arvien biežāk pietrūka līdzekļu iztikšanai t.s. no algas līdz algai. Lielbritānijā šos kredītus tā arī sauc – Pay-day loans. Šiem aizdevumiem raksturīgas nosacīti mazas aizdevuma summas un īss termiņš – parasti nedēļa, divas vai viens mēnesis ar iespēju pagarināt, bet ļoti augsti procentu maksājumi. Ātros kredītus (saukti arī par sms kredītiem vai e-kredītiem), iespējams saņemt ātrāk nekā bankās. Visbiežāk tas notiek bez Tavas fiziskās klātbūtnes
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-5
Kredītspēja ir Tava spēja uzņemties saistības jeb kredītu, pieņemot, ka tieši tik lielas saistības (regulārus maksājumus kredīta dzēšanai) ) Tu spēsi veikt atbilstoši noslēgtajam līgumam un noteiktajā termiņā. Citiem vārdiem tas ir profesionāls novērtējums – cik liels var būt Tavs iespējamais kredīts vai vairāki kredīti kopā, lai izdzīvotu un atmaksātu tos bez kavējumiem noteiktā laika posmā.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-66
Vēsturiski likme ir ar savstarpēju norunu noteikts peļņas daudzums jeb iespējamais papildu ieguvums no kāda darījuma ar naudu. Visbiežāk šo likmi izsaka procentos (%) no ieguldītās vai aizdotās summas.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-112
Kopš seniem laikiem cilvēki ir domājuši ne tikai par to, kā šodien paēst, bet arī par to, vai šā gada raža pabaros ģimeni līdz nākamajai ražai un ko tad, ja nākamgad būs sliktāka? Tā tika veidoti pārtikas un saimniecības preču krājumi drošībai un arī neparedzētiem gadījumiem. Saimnieciskajās attiecībās vairāk ienākot naudai, arī sudraba un zelta dālderi sāka pildīt ikdienā neaizskaramo finanšu rezervju lomu.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-59
Ikviens ir dzirdējis, ka valstij ir budžets, turklāt parasti vērojamas asas politiskās diskusijas par tā līdzekļu jeb kopīgās naudas sadalīšanu. Tāpēc pirmais priekšstats par budžetu iedzīvotājiem nereti ir tāds, ka tā ir kaut kāda noteikta pieejamās kopējās naudas summa. Patiesībā gan valsts, gan Tavs privātais budžets ir ienākumu un izdevumu plāns noteiktam laika periodam.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-60
1. Studenta "Nulles budžets"
Ienākumi | Izdevumi |
---|---|
Stipendija 150EUR Kabatas nauda 150EUR Komerckonsultācijas draugiem ~60EUR (neto) Pusdienas pie vecmāmiņas samazina izdevumus pārtikai 31x2= 62EUR |
Īre/kom. maksājumu daļa 70EUR Elektrības rēķina daļa 15EUR Pārtika max 93EUR (dienā 3EUR) Komunikācijas (mobilais, internets, TV) 17EUR Viedtālruņa līzings 15EUR Transports 20-25EUR Saimniecības preces 40EUR Frizieris 20EUR Našķi ~20EUR Kino/teātris 18EUR Apģērbs 60 - 90EUR |
KOPĀ: ~422EUR | KOPĀ: ~423EUR |
2. Budžets "Ar drošības spilvenu"
Ienākumi | Izdevumi |
---|---|
Darba alga 1500EUR (neto) Ienākumi par izīrēto garāžu 30EUR (neto) Mobilos sakarus apmaksā darba vieta ~20EUR Pārtika no laukiem samazina izdevumus šai pozīcijai ~50EUR |
Kom. maksājumi 170EUR Elektrība 30EUR Hipotekārā kredīta atmaksa 175EUR Procentu maksājumi par overdraftu 16EUR Komunikācijas mājās 22EUR Mobilie sakari 20EUR Atbalsts vecākiem pensionāriem 150EUR Mājdzīvnieka apkopšana/pārtika 20EUR Degviela 60EUR Auto min. apkope/OCTAA u.c. 20EUR Autostāvvieta pie mājas 30EUR Saimniecības preces/kosmētika 60EUR Frizieris/manikīrs 40EUR Samaksa par dzimtas kapu kopšanu 15EUR Pusdienas darba dienās (22x3.50) 77EUR Pārējā pārtika un dzērieni 190EUR Apģērbs 130 – 150EUR Masāža 40EUR Kino/teātris 30EUR Grāmatas/mūzika 30EUR Dāvanas/našķi 40EUR Uzkrājums vasaras ceļojumam 60EUR |
KOPĀ: 1600EUR | KOPĀ: 1445EUR + uzkrājumiem jeb "drošības spilvenam" novirza 155EUR = 1600EUR |
Gada laikā tiek uzkrāti 1860EUR, ieteicamais uzkrājumu līmenis finanšu stabilitātei (vismaz 3 algu apmērā ap ~ 4500EUR) tiek sasniegts 3-4 gadu laikā |
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-61
Ar mērķi saprotam konkrētu uzdevumu, kurš tiek mums izvirzīts vai mēs paši sev to nosakām, un kas būtu jāizpilda noteiktā laika posmā noteiktā jomā. Arī privātajās finansēs varam noteikt šādus konkrētus mērķus, ko gribam sasniegt. Cik mērķtiecīgs esi finanšu jomā, noskaidro šajā FKTK mērķtiecības testā
Parasti iesākumā ar finanšu mērķi gan saista naudas summas sakrāšanu kādai mantai (vēja dēlim, divritenim) vai norisei – dzimšanas dienas svinībām, parāda pakāpeniskai nomaksai, taču Tavs finanšu mērķis visprecīzāk atbildīs savai būtībai, ja būs saistīts ar kādām izmaiņām Tavā finanšu situācijā.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-62
Noguldījums ir naudas līdzekļu glabāšana bankas (vai krājaizdevu sabiedrības) kontā uz noteiktu vai uz nenoteiktu laiku un ar vai bez procentiem. Noguldījumi ir veids kādā finanšu iestādes piesaista iedzīvotāju un uzņēmumu brīvos naudas līdzekļus, lai tālāk ar šo naudu strādātu atbilstoši savam biznesa plānam.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-70
Apdrošināšana ir finanšu pakalpojums, kas par noteiktu samaksu garantē Tev kādu zaudējumu atlīdzināšanu jeb kompensāciju. Tu iemaksā noteiktu summu apdrošinātājam, lai nelaimes gadījumā būtu kāds, kas sedz Tavus zaudējumus.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-13
Cena par apdrošināšanas pakalpojumu, kuru Tev jāmaksā apdrošinātājam ir apdrošināšanas prēmija. Prēmijas parasti ir nelielas, ja salīdzina ar Tava iespējamā zaudējuma apmēru.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-67
Tava apdrošināšanas polise ir dokuments, kas apliecina līguma noslēgšanu starp Tevi un apdrošināšanas sabiedrību. Pamatojoties uz šo dokumentu, ja apdrošināšanas periodā notiks nelaimes gadījums vai Tev radīsies kādi zaudējumi (kas minēti polisē), Tev tiks izmaksāta šo zaudējumu atlīdzība tādā apmērā, par kādu esat vienojušies.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-68
Pamatā apdrošināšanas pakalpojumi ir brīvprātīgi, bet daļu no tiem valsts ir noteikusi kā obligātus, piemēram, autoīpašnieku obligātā civiltiesiskā apdrošināšana jeb OCTAA. Tāpat var būt tādi gadījumi, kad apdrošināšana nav noteikta kā obligāta saskaņā ar kāda likuma prasībām, taču bez polises uzrādīšanas un/vai regulāras tās atjaunošanas šis darījums nebūs iespējams.
Saite: https://www.klientuskola.lv/lv/abece/bazes-klients.html#temats-69
Kad esi apguvis vai vismaz ieskatījies visos tematos, kurus vajadzētu zināt šī līmeņa klientam, tad, izpildot šo testu, pārbaudi iegūtās zināšanas! Atceries, ka testa jautājumi laika gaitā tiks mainīti.
PILDĪT TESTU!Latvijas Banka
K. Valdemāra 2A, Rīga, LV-1050, Latvija
Tālrunis: 67022300
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
2014. Visas tiesības aizsargātas.