Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir bankas?

Bankas ir komercuzņēmumi, kas saviem klientiem nodrošina finanšu pamatpakalpojumus kā naudas glabāšana un tās izsniegšana/izmaksa (filiālēs un bankomātos), maksājumu veikšana, valūtu maiņa, aizdevumu izsniegšana un vēl citus pakalpojumus, kas nepieciešami mūsdienīgai naudas apritei. Kļūstot par bankas klientu, ir jārēķinās ar noteiktām izmaksām par katru no šiem pakalpojumiem.

Vēsturiski vārds banka aizgūts no itāļu valodas vārda banco (tulk. – galds, sols), jo viduslaiku pirmie baņķieri veica naudas maiņas darījumus turpat uz sola vai galda tirgus laukumā.

Mūsdienās bankas piedāvā arvien daudzveidīgākus un sarežģītākus pakalpojumus, taču kopš pirmsākumiem pēc savas ekonomiskās būtības komercbanka ir uzņēmums, kas pērk un pārdod naudu. No noguldītājiem piesaista naudu, maksājot viņiem par to noteiktus procentus, un izsniedz to kredītos citiem klientiem, saņemot par šo pakalpojumu nedaudz augstākus procentus, lai nodrošinātu savu peļņu.

Tādējādi bankas klienti ir gan kredītņēmēji, gan noguldītāji, kuri uztraucas par savu naudu un vēlas nopelnīt. Bankas nevar strādāt ar viņu naudu bez peļņas. Cilvēki uztic savus brīvos līdzekļus bankām, kaut varētu viens otram aizdot tieši bez banku starpniecības, jo tieši bankas vēstures gaitā ir izveidojušas mehānismu, kas profesionāli pārvalda naudu, izvērtē aizdevumu riskus un nodrošina to savlaicīgu atgūšanu. Savukārt, ja kādai bankai bizness neveicas un tā bankrotē, Latvijā un arī citur Eiropas Savienībā valsts garantē noguldītājiem atlīdzību izmaksu līdz 100 000 eiro. Tas paredzēts, lai noguldītāji uzticētos finanšu sektoram un glabātu savus brīvos līdzekļus bankās, bet neciestu nepelnītus zaudējums citu biznesa neveiksmju dēļ.

Cik daudz un kādas bankas darbojas Latvijā, skati šeit

Citu valstu banku filiāles Latvijā skati šeit

 

Latvijas Komercbanku asociācijas interaktīvā karte:  Finanšu pakalpojumu pārklājums