Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir finanšu pakalpojumi?

Finanšu pakalpojums ir ikviens pakalpojums, ko Tev piedāvā finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki – bankas un krājaizdevu sabiedrības, apdrošināšanas sabiedrības, starpnieki, ieguldījumu pārvaldes sabiedrības un privātie pensiju fondi, e-naudas iestādes un maksājumu iestādes. Visi Latvijā licencētie tirgus dalībnieki ir atrodami FKTK mājas lapā sadaļā "Tirgus dalībnieki".

Maksājumi, pārskaitījumi, noguldījumi un ieguldījumi, kredīti un darījumi ar finanšu instrumentiem, apdrošināšanas polišu iegāde vai citiem vārdiem – visas darbības ar naudu, kas nav tieši saistītas ar kādas preces vai pakalpojuma iegādi, ir finanšu pakalpojumi. Piemēram, rēķina apmaksa restorānā skaidrā naudā nebūs finanšu pakalpojumus, taču ja tas notiks ar bankas izsniegtas norēķinu kartes un termināļa palīdzību, tad tas būs finanšu pakalpojums, kam būs noteiktas izmaksas, un tās segs vai nu maksātājs (tātad Tu) vai arī pakalpojuma sniedzējs (šajā gadījumā restorāns).

 

Finanšu sektors ir daudzšķautņains, bet Latvijā 97% no tā aizņem bankas. Tāpēc visbiežāk izmantotie privātpersonu pakalpojumi Latvijā, protams, ir banku pakalpojumi, sākot ar bankas kontu, maksājumiem, internetbanku, norēķinu kartēm un kredītkartēm un beidzot ar sarežģītākiem pakalpojumiem kā – ieguldījumi finanšu instrumentos, atverot šim nolūkam īpašu kontu bankā – finanšu instrumentu (vērtspapīru) kontu un arī pensiju sistēmas 2. un 3. līmeņa līdzekļu pārvaldīšanu.

Cik plašs ir visu finanšu un kapitāla tirgus piedāvāto pakalpojumu klāsts un to savstarpējā mijiedarbība, skati šajā videoprezentācijā.

Kā privātpersonai kļūstot par finanšu iestādes klientu, tu kļūsti arī par finanšu pakalpojuma patērētāju tāpat kā citu preču un pakalpojumu patērētāji. Patērētāju intereses un tiesības mūsu valstī aizsargā valsts iestāde – Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Kas Tev jāzina par patērētāja tiesībām un par finanšu pakalpojumu dabu, apskati šajos izglītojošajos materiālos,  ko piedāvā PTAC.