Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir kredīts?

Savā būtībā kreditēšana ir naudas pārdošana ar mērķi gūt peļņu. Tirgus ekonomikā klientu naudas līdzekļi, kas noguldīti bankās, veido brīvus finanšu resursus, kurus savukārt bankas var aizdot citiem uzņēmumiem vai mājsaimniecībām pret noteiktu atlīdzību. Radi un draugi sarežģītās dzīves situācijās viens otram parasti aizdod naudu bez nolūka pelnīt, tas nozīmē, ka solītajā termiņā Tu atdosi tikpat daudz naudas, piemēram, savam brālēnam, cik biji aizņēmies. Savukārt kredīts bankā ir darījums, kurā viena persona (kreditors) aizdod naudu otrai personai (kopš šā brīža – parādnieks) uz noteiktu laiku par noteiktu samaksu jeb procentiem. Tātad Tu atdosi vairāk naudas nekā aizņēmies.

 

Vienmēr parēķini, vai tas ir tā vērts. Zināma patiesība ir teicienā, ka kredīti domāti nevis tiem, kam pietrūkst naudas, bet tiem, kas var atļauties pārmaksāt par kādu preci vai pakalpojumu.

 

Pirms kļūt par kredīta ņēmēju, izvērtē visus savus regulāros ienākumus un izdevumus, lai saprastu vai izdevumu daļā vari pievienot vēl vienu pozīciju – kredīta un procentu atmaksai. Pat ja Tavi ienākumi ir labi un tāpēc esi atļāvies vairākus kredītus, tomēr jāraugās, lai pēc ikmēneša kopējo izdevumu nomaksas, Tev pāri paliktu daļa līdzekļu arī pēkšņiem, neparedzētiem izdevumiem. Un vienmēr padomā – kas notiks, ja Tu uz kādu laiku zaudēsi savus regulāros ienākumus? Aizņemoties nesamērīgi daudz ir risks būtiski pasliktināt savu dzīves līmeni (no daudz kā atsakoties), lai spētu veikt kredīta (-tu) atmaksu. Savukārt, ja Tu nespēsi atdod kredītu, tad pret Tevi tiks vērsts piedziņas process, kurā Tu riskē zaudēt savu mantu (kustamu vai nekustamu īpašumu), kura būs jāpārdod, lai dzēstu šo parādu - soda naudas, procentu maksājumus un kredīta pamatsummu.