Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir bankomāts?

Bankomāts ir bankas filiālē vai citā publiskā vietā (uz ielas, veikalā, degvielas uzpildes stacijā u.c.) novietota pašapkalpošanās iekārta, kurā glabājas skaidra nauda. Ievietojot tajā savu maksājumu karti un ar klaviatūru ievadot un apstiprinot savu PIN kodu, Tu vari izņemt no sava konta (arī iemaksāt) skaidru naudu jebkurā diennakts laikā. Bankomātos var apskatīt arī kartes konta atlikumu, apmaksāt rēķinus, mainīt PIN kodu u.c., taču tie var būt maksas pakalpojumi. Visas darbības, kas Tev jāveic – jāizvēlas sarunvaloda, jāievada PIN kods, jāizvēlas naudas summa, būs redzamas uz ekrāna.

 

Katram bankomātam ir sava dialoga programma – viens vispirms atdod karti, cits – izsniedz naudu, tāpēc esi uzmanīgs un neaizmirsti savu karti bankomātā! Atceries, ja trīs reizes nepareizi ievadīsi savu PIN kodu, bankas automāts Tavu karti nobloķēs un «norīs», un Tev būs nepieciešama jauna karte. Esot pie bankomāta, Tev jāuzmanās, lai kāds nenoskatās Tavu PIN kodu vai citu informāciju uz bankomāta ekrāna. Dažās valstīs šādu drošības apsvērumu dēļ pie bankomāta uz ietves ir uzvilkta īpaša līnija, kas jāievēro tā lietotājiem. Jābūt uzmanīgam, izņemot skaidru naudu no bankomāta nomaļās vietās un tumšā laikā.

Latvijā savs bankomātu tīkls ir septiņām komercbankām, un kopumā Latvijas teritorijā ir izvietoti vairāk nekā 1100 bankomāti. Latvijas Komercbanku asociācijas interaktīvā karte Finanšu pakalpojumu pārklājums

Lielākā daļa bankomātu apkalpo populārākās norēķinu kartes (Eurocard/MasterCard, VISA, American Express), tas parasti ir norādīts uz bankomāta virsmas blakus klaviatūrai. Izņemot naudu citas bankas bankomātā, Tev būs jāmaksā komisijas maksa, taču ja Tava banka ir vienojusies ar šo banku par naudas izsniegšanu bez maksas, tad ne. Šo informāciju Tu vari iepriekš noskaidrot banku mājas lapās internetā vai piezvanīt savai bankai pa telefona numuru, kas norādīts uz bankomāta. Ir gadījies arī Latvijā, ka bankomātiem ir pievienoti nelikumīgi karšu magnētiskās joslas datu kopētāji jeb "skimmeri". Ja ieraugi kaut ko neparastu, labāk vienmēr sazinies ar savu banku.

Vairāk par "skimmeriem" vari uzzināt Latvijas Komercbanku asociācijas mājas lapā: 

Kā atpazīt skimmerus?

Interesanti, ka pirmo reizi ideja par bankomātu ienāca prātā kādam Lielbritānijas iedzīvotājam, kurš savā bankā bija ieradies par vēlu, lai izņemtu naudu. Viņš atcerējās šokolādes izsniegšanas automātus un šo ideju pastāstīja savai bankai. Pirmais bankomāts tika uzstādīts Londonā 1967. gadā.