Kā naudu “ražo” bankomāts?

Skaidra nauda

Tu uzzināsi:

ar ko monētas un banknotes atšķiras no maksājumu kartes.

Andris kopā ar vectētiņu, darbojoties dārza darbos, atrod burku. Stiklam cauri neredz, tā ir smaga, un tajā kaut kas skan. Abi ir ieinteresēti – kas tur ir iekšā? Vectētiņš atver burku, un uz zemes izbirst dažādas monētas. "Kāpēc cilvēki lika naudu burkā un tad vēl raka zemē?" jautā Andris. Vectētiņš skaidro, ka tā laikam senāk bija viena no visdrošākajām vietām, kur glabāt skaidru naudu. Andris atkal kļūst domīgs – kur mūsdienās var droši glabāt naudu? Kas ir skaidrā nauda? Andrim vēl ir tik daudz jautājumu! Vectētiņš apsola pastāstīt par naudu vairāk.


Par skaidro naudu sauc monētas un banknotes.

Monēta — no metāla kalta apaļas formas naudas zīme.   


Banknote  — papīra naudas zīme.

Foto: Geni CC BY-SA

 


Par monētu dzimteni uzskata Ķīnu, kur pirmās monētas parādījās jau pirms vairāk nekā 3000 gadu. Monētas nosaukuma izcelsme saistīta ar romiešu dievietes Jūnonas Monētas vārdu. Senajā Romā monētas kala šīs dievietes templī.


Pirmās monētas tika kaltas ar rokām, bet, augot monētu skaitam, šo procesu centās mehanizēt. Kā redzams šajā video par Latvijas eiro monētu kalšanu, mūsdienās šis process ir pilnībā automatizēts.

Interesanti!

Šekelis bija svara vienība. Šekelis tika izteikts miežu (graudu) daudzumā, kas savukārt varēja tikt piesaistīts konkrētam sudraba, bronzas vai vara svaram. Šekeli kā valūtu mūsdienās izmanto Izraēlā (valsts, kura atrodas Tuvajos Austrumos, Vidusjūras austrumu piekrastē). 

Kartāgas šekelis; 290. - 310. g. pr. Kr.;
Foto: Classical Numismatic Group, Inc.

Lielbritānijas sterliņu mārciņa atbilda vienai svara vienībai – mārciņai, kas ir 453.6 grami. 

Cents (centum) latīņu valodā nozīmē "simts". 

Dolāra nosaukums ir līdzīgs vācu naudas vienības – dāldera – nosaukumam. 

Dālderis, 1639. gads, kalts Rīgā

 Vērdiņš (viduslejas vācu val. Vierling – kādas monētas ceturtā daļa) bija svara markas ceturtdaļa.

Vērdiņi, kalti 1566. gadā Rīgā

 


Kā ir ar papīra naudas zīmēm? Kur un kad tās ir radušās?
Papīra naudas zīmju pirmsākumi meklējami Ķīnā 650. gadā, bet nozīmīgākais posms ir saistāms ar notikumiem Francijā 18. gs., kad azartiskais skotu ekonomists un vēlākais Francijas finanšu galvenais kontrolieris un centrālās bankas idejas autors Džons Lo (John Law) kādā ruletes spēlē zaudēja un izrakstīja 18 parāda "orderus" (parādzīmes) par lielu naudas summu. Papīra parādzīmju vērtību viņš garantēja ar savu lielo īpašumu. Šī atziņa viņam kalpoja, lai dotos pie karaļa Luija XIV un nolūkā glābt Franciju no draudošā bankrota aicinātu izlaist papīra naudas zīmes, garantējot to apmaiņu pret zeltu un iespēju šīs papīra naudas zīmes izmantot darījumos ar valsts iestādēm un nodokļu maksājumiem. Papīra naudas zīmi mūsdienās sauc par banknoti. Banknotes izgatavo no īpaša materiāla, un tajās iestrādā dažādus pretviltošanas elementus.

Pretviltošanas elementinaudas zīmēs iestrādāti īpaši elementi, kas palīdz atšķirt īstu naudas zīmi no neīstas. 


Pārbaudi sevi

4.1. uzdevums 


Pārbaudi sevi

4.2. uzdevums 


Pārbaudi sevi

4.3. uzdevums 


Pārbaudi sevi

4.4. uzdevums 


Andra vecmāmiņa, dodoties uz veikalu kopā ar Andri, bieži no bankomāta izņem eiro banknotes. Citreiz mazāku naudas summu, citreiz lielāku. Andris beidzot grib noskaidrot – kā nauda tur nokļūst un vai visi, kuri grib saņemt naudu, var to bankomātā dabūt? 

Konkursa "Mana vārdnīciņa" laureātu darbi A


Aktieris Redžinalds Vārnijs izņem skaidru naudu no pasaulē pirmā bankomāta. Lielbritānija, 1967. gads.Aktieris Redžinalds Vārnijs izņem skaidru naudu no pasaulē pirmā bankomāta. Lielbritānija, 1967. gads. Foto: Barclays arhīvs

Pirms vairāk nekā 50 gadiem kādā Londonas priekšpilsētā tika atklāts pirmais bankas "Barclays" bankomāts. Pirmais cilvēks, kas tajā izņēma naudu, bija BBC seriālu aktieris Redžinalds Vārnijs; viņu arī oficiāli uzskata par pirmo cilvēku pasaulē, kurš izņēmis naudu no bankomāta. Kamēr vēl nebija plastikāta karšu ar magnētisko joslu, naudas izsniegšana notika, ievietojot bankomātā papīra čeku ar īpašu automātiski nolasāmu atzīmi un ievadot četrciparu PIN kodu. Mašīna izsniedza 10 Lielbritānijas sterliņu mārciņu banknoti. Kā uzskatīja izgudrojuma autors Džons Šeperds-Barons, tā bija pietiekama summa tēriņiem. Pirms tam vienīgā iespēja izņemt naudu no sava norēķinu konta bija doties uz banku ar attiecīgiem dokumentiem un pavadīt krietnu laiku rindā pie kases lodziņa. A




Mūsdienās bankomātā ir nepieciešams ievietot maksājumu karti un ievadīt četrciparu kodu (PIN kodu), lai izmaksātu vai iemaksātu naudu.


Kas bankomātam ir iekšā? Kā nauda nokļūst manā norēķinu kontā? 

Bankomāta galvenais uzdevums ir būt par starpnieku starp banku un tās klienta norēķinu kontu.

Brīdī, kad cilvēks bankomātā ievieto karti, ievada savu unikālo kodu (PIN kodu) un pieprasa izmaksāt skaidro naudu, bankomātam jāveic dažādas darbības. Tam, piemēram, jāpārbauda, vai klienta norēķinu kontā pieejami pieprasītie naudas līdzekļi. Bankomāts naudu neražo. Tajā īpaši aizsargātās kasetēs glabājas banknotes klientu pieprasītākajās nominālvērtībās. Klients bankomātā var rīkoties tikai ar savā norēķinu kontā pieejamajiem naudas līdzekļiem. Bankomāts bezskaidro naudu klienta norēķinu kontā var "pārvērst" skaidrā naudā un otrādi – klients bankomātā var iemaksāt skaidro naudu, tad tā nonāk klienta bezskaidrās naudas kontā.

Nominālvērtība — uz naudas zīmēm norādīts skaitlis, kas parāda tās vērtību jeb cenu.


Ja tu lieto bankomātu, atceries dažus noteikumus.

  • Glabā savu maksājumu karti drošā vietā!
  • Nedod savu maksājumu karti citiem!
  • Neaizmirsti izņemt maksājumu karti no bankomāta!
  • Ziņo bankai nekavējoties, ja maksājumu karte nozaudēta vai nozagta!
  • Iegaumē savas maksājumu kartes PIN kodu, nevienam to nestāsti un nepieraksti!
  • Ja PIN kodu ir grūti iegaumēt, to var nomainīt pret "saviem" 4 cipariem savas bankas bankomātā.

Atceries!

Atceries, ka "svešas" bankas bankomāts var piemērot paaugstinātu maksu par skaidrās naudas izņemšanu no bankomāta!



Attēls. Bankomāts skaidrās naudas saņemšanai (izmaksai). 

Pārbaudi sevi

4.5. uzdevums 

Pārbaudi sevi

4.6. uzdevums