Klientu Skola Klientu Skola

Kas ir kontu reģistrs?

Esam pieraduši, kas par mums ziņas krājas dažādos reģistros – nodokļu maksātāju datu bāzēs, Latvijas Bankas Kredītu reģistrā, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, CSDD un citur. Turpmāk Latvijā būs arī KONTU REĢISTRS - vienota datu bāze, kurā ir ziņas par visiem kontu īpašniekiem Latvijas finanšu iestādēs.

 

2017. gadā stājas spēkā Kontu reģistra likums un Latvijā tiek veidota sistēma, kas apkopo vienuviet visus kontu īpašniekus (fiziskas un juridiskas personas), kurām ir atvērts konts kādā Latvijas kredītiestādē, krājaizdevu sabiedrībā vai maksājumu iestādē.

Tev kā konta īpašniekam šim reģistram nebūs jāsniedz ziņas nedz par esošajiem kontiem, nedz par katru jaunatvērtu kontu, jo kontu reģistra pārzinis būs Valsts ieņēmumu dienests (VID), bet ziņas par kontu īpašniekiem VID noteiktā formā iesniegs minētie finanšu pakalpojumu sniedzēji (tiks apkopota informācija tikai par kontu piederību, nevis par tajos veiktajām transakcijām). Šajā reģistrā iekļautā informācija būs ierobežotas pieejamības, tai nevarēs piekļūt neviens no malas - tikai drošības iestādes, un to drīkstēs izmantot tikai likumā noteiktajiem mērķiem

Eiropas valstīs tiek ieviesta šāda prakse, lai novērstu iespēju izmantot Eiropas finanšu sistēmu ļaunprātīgiem mērķiem, t.sk. noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijai un terorisma finansēšanai. Apkopota datu bāze ļauj drošības dienestiem ievadīt personas datus, ja ir aizdomas par tās saistību ar kādiem nelegāliem grupējumiem, identificēt visus kontus Latvijas finanšu iestādēs un nepieciešamības gadījumā operatīvi apturēt šādas personas naudas plūsmas, iesaldējot kontos esošos naudas līdzekļus. Taču nevienam konta īpašniekam legālu darījumu veicējam nav jāuztraucas, kontu reģistrs būs uzskaite tikai kopainai un rīcībai īpašos gadījumos, ja būs likumisks pamats.  

Kontu reģistra likums