Klientu Skola Klientu Skola

Telefonkrāpnieki uzdarbojas – esiet ļoti modri

16. oktobris, 2020 / Svarīgi

"Rūpējies par savu drošību" šogad, iespējams, ir viens no visbiežāk dotajiem padomiem, un ne bez pamata. Piesardzība jāievēro ne tikai pandēmijas sakarā, bet arī saistībā ar dažādiem tās blakusefektiem. Viens no tiem ir telefonkrāpnieku pastiprinātā aktivitāte ar mērķi izvilināt klientu naudu un datus.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija piedāvā ieteikumus, kā pasargāt sevi un savus tuviniekus, saskaroties ļoti izplatītu krāpšanas veidu - telefona zvanu. Sarunas laikā viltvārdis, bieži uzdodoties par bankas darbinieku, lūdz izpaust bankas pieejas vai kartes datus, PIN kodus utt. Iesakām savus datus sargāt kā savu naudas maciņu – turēt drošībā un nenodot svešās rokās. Ja saņemts aizdomīgs zvans, tad jāņem vērā:

  • Banka, visticamāk, nelūgs telefona sarunā vai e-pastā sniegt sensitīvu informāciju, un savus internetbankas un karšu datus nekādā gadījumā nevajadzētu šādi izpaust.
  • Ja tiek saņemts zvans no bankas darbinieka, kurš runā krievu valodā, nepieciešams pārliecināties par latviešu valodas zināšanām. Ja Latvijā strādājošas bankas darbinieks nerunā latviski, tad ir pamats aizdomām par zvanītāja krāpnieciskiem nodomiem.
  • Krāpnieki telefona sarunā brīdina par dažādām satraucošām situācijām, rada paniku, ka kāds mēģina veikt aizdomīgus maksājumus, sola, ka palīdzēs situāciju atrisināt. Lai noskaidrotu, kas patiesībā noticis, klientam ir jāpārtrauc esošā telefona saruna, jāsazinās ar banku uz tās mājaslapā norādīto tālruni un jāpaskaidro, kas noticis.
  • Krāpnieki var šķietami zvanīt no bankas telefona numura, tāpēc šaubu gadījumā sarunu vajadzētu pārtraukt un sazināties ar banku pašam, lai noskaidrotu situāciju.
  • Ja gadījies kļūt par telefona krāpnieku upuri, nekavējoties sazinieties ar Valsts policiju.

Krāpnieku uzbrukumi visbīstamākie ir tieši mazāk aizsargātām grupām – cilvēkiem ar zemāku finanšu un digitālo pratību. Aicinām rūpēties par saviem tuviniekiem un pārrunāt šos ieteikumus ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kuri iespējams varētu iekrist viltvāržu lamatās.

Svarīgi atcerēties – vajag sargāt savus datus, turēt acis, ausis vaļā un rūpēties arī  par līdzcilvēkiem.

Aicinām iedzīvotājus sekot līdzi finanšu pratības aktualitātēm, tai skaitā par jauniem krāpšanas veidiem, Facebook.com vietnē FKTK Klientu skola.