05. oktobris, 2021 / Svarīgi
Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (Likums) peļņa no uzkrājumiem un ieguldījumiem tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Tālāk tekstā ir apkopota informācija par IIN piemērošanu dažādiem Latvijas nodokļu maksātāju (fizisko personu un rezidentu) ienākumu veidiem no ieguldījumu produktiem.
Ar 20% nodokļa likmi tiek aplikti šādi ienākumi no kapitāla:
Nodokļa maksāšanas kārtība par šādiem ieguldījumu produktiem
Saskaņā ar Likumu, aprēķinot 20% nodokli par kapitāla ienākumiem, procentu ienākumiem un dividendēm (izņemot, ja aprēķina ārkārtas dividendes), netiek ņemtas vērā izmaksas, kas saistītas ar šo ienākumu gūšanu. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzēji un kredītiestādes nodrošina informāciju klientiem par ieturēto nodokli konta izrakstā.
Likuma izpratnē procentu ienākuma gūšanas un izmaksas diena ir tā diena, kurā personai rodas tiesības neierobežoti rīkoties ar ienākumu saskaņā ar noslēgto līgumu vai Likumu un kurā ienākums kļūst personai pieejams tās norādītajā veidā vai kārtībā, piemēram, ieskaitīts norēķinu vai finanšu instrumentu kontā.
Finanšu instrumentu konts vai ieguldījumu konts?
No 2018. gada Likums ir papildināts ar iespēju vienkāršot IIN aprēķināšanu ienākumiem no pārvedamu vērtspapīru darījumiem, izmantojot ieguldījumu kontu.
Ieguldījumu kontam ir šādas priekšrocības salīdzinājumā ar parasto finanšu instrumentu kontu:
Atvieglojumi privātos pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu
Ja fiziskā persona izvēlas veikt iemaksas uzkrājumiem, izmantojot privātos pensiju fondus vai dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu uzkrāšanu, ir iespējams izmantot arī IIN atvieglojumus, t.i., katru gadu no fiziskās personas gada ar nodokli apliekamajiem ienākumiem atskaitīt attaisnotos izdevumus par iemaksām privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas ar līdzekļu uzkrāšanu prēmiju maksājumus, kas abi kopā nepārsniedz 10% no fiziskās personas gada apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 4 000 eiro gadā. Turklāt, ja iemaksas par darbinieku veic darba devējs, darba devēja veiktās iemaksas ir ieskaitāmas darbinieka darba ienākumos, bet nosakot darbinieka ar algas nodokli apliekamo ienākumu, šīs iemaksas atskaita no ienākuma, ievērojot Likumā noteiktos ierobežojumus."