Klientu Skola Klientu Skola

OECD pētījums par iedzīvotāju finanšu pratības līmeni

OECD INFE pirmajā pētījumā finanšu pratībā, kurā apkopoti 2015. gada valstu nacionālo aptauju dati, piedalījās 30 pasaules valstis ar dažādu ekonomiskās attīstības līmeni, t.sk. arī trīs Baltijas valstis (Albānija, Austrija, Baltkrievija, Beļģija, Brazīlija, Britu Virdžīnu salas, Kanāda, Horvātija, Čehija, Igaunija, Somija, Francija, Gruzija, Honkonga (Ķīna), Ungārija, Jordānija, Koreja, Latvija, Lietuva, Lielbritānija, Malaizija, Nīderlande, Jaunzēlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Krievijas Federācija, Dienvidāfrika, Taizeme, Turcija).

Lai novērtētu finanšu zināšanas, uzvedību un attieksmi saistībā ar privātajām finansēm, intervēti 51 650 pieaugušo aptaujas dalībvalstu iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 79 gadiem. Kopējais finanšu pratības līmenis novērtēts kā relatīvi zems. Vidējais visu valstu rādītājs ir tikai 13.2 (no iespējamā augstākā 21), un tikai mazliet augstāks 13.7 tas ir OECD valstīs (t.sk. Latvijā tas ir 13.3 jeb nedaudz zem OECD vidējā)

OECD INFE secina: Iedzīvotāji uzrādījuši zemu finanšu zināšanu līmeni, nespēj nodrošināt tādu uzvedību jeb praktisko rīcību, kas veicinātu viņu privāto finanšu drošību, kā arī tiem raksturīga uz īstermiņu orientēta attieksme pret savām finansēm.

Vairāk OECD INFE 12-10-2016 paziņojumā presei                 Saite uz  pētījuma kopsavilkumu