Kādas ir skaidras naudas drošības pazīmes un kā atšķirt viltojumus?

Skaidras naudas drošība

Naudas drošības pazīmes

Eiro ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, kas eiro zonā tika ieviests 2002. gada 1. janvārī, bet Latvijā – 2014. gada 1. janvārī. Ir septiņu dažādu nominālvērtību eiro banknotes. Tām ir vienots dizains visās Eiropas valstīs, kuras ir ieviesušas eiro. Katras nominālvērtības banknote ir atšķirīga krāsas un lieluma ziņā. Banknošu nominālvērtības ir 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500* eiro. Vairāk par eiro banknotēm ieskaties Latvijas Bakas vietnē.

*500 eiro banknote kopš 2019. gada vairs netiek laista apgrozībā. Tāpat kā visu nominālvērtību eiro banknotes 500 eiro banknotes vienmēr saglabās vērtību, un tās bez laika ierobežojuma varēs apmainīt jebkurā nacionālajā centrālajā bankā eiro zonā.



Averss banknotes vai monētas priekšpuse.


Reverssbanknotes vai monētas aizmugure. 



Ir astoņu nominālvērtību eiro monētas. Katras nominālvērtības monētai ir atšķirīgs lielums, krāsa un biezums. Eiro monētu viena puse (averss), kurā attēlota monētas nominālvērtība, ir vienāda visās eiro zonas valstīs, bet otrai pusei (reverss) katra eiro zonas dalībvalsts veido savu dizainu. Vairāk par eiro monētām ieskaties Latvijas Bankas vietnē.

Monētu nominālvērtības ir 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu un 1 un 2 eiro.



Lai varētu pārliecināties, ka banknote vai monēta ir droša, tām ir vairāki pretviltošanas elementi.
 
Uz banknotēm vienmēr pārliecinies, ka:
  • eiro banknotes papīrs ir stingrs (eiro banknošu papīru izgatavo no tīras kokvilnas, un tas pēc taustes atšķiras no parasta papīra); 
  • uz banknotes reljefā iespiedumā ir galvenais attēls, uzraksti un nominālvērtības uzraksts (uztverams ar tausti); 
  • aplūkojot banknoti pret gaismu, redzi ūdenszīmi, drošības joslu un caurskata zīmi (īstai banknotei šie trīs elementi redzami gan aversā, gan reversā); 
  • apskatot banknoti slīpā leņķī, aversā uz hologrammas redzi mainīgu attēlu (5, 10 un 20 eiro banknotēm reversā redzama zeltīta josla, bet 50, 100, 200 un 500 eiro banknotēm redzams skaitlis ar krāsu maiņas efektu).
Atšķirīgie banknošu izmēri un reljefie elementi ļauj eiro pretviltošanas pazīmes sajust arī neredzīgajiem.

Monētas veidotas īpašā izskatā un formā, ko var uzskatīt par pretviltošanas pazīmi.
 
Vairāk informācijas par pretviltošanas pazīmēm ieskaties Eiropas Centrālās bankas vietnē.
Vai šis saturs bija noderīgs?

Jūsu atsauksmes palīdzēs mums uzlabot šo vietni.

Lūdzu, uzraksti, ko vēlējies uzzināt, taču neatradi!